ДЖЕРЕЛЬЦЕ НАЦІОНАЛЬНОЇ КУЛЬТУРИ
   За кількістю хорових колективів, інструментальних ансамблів, музикантів-виконавців на душу населення Дрогобич може посперечатися з великими обласними містами України. Муніципальний хор «Легенда», чоловічий хор «Дрогобицький Боян», хорова капела «Освітянка», дитячий хор «Відлуння», вокально-танцювальний ансамбль «Верховина» та дитячий ансамбль танцю «Верховинка», Галина Теслюк, Корнелій Сятецький, Богдан Щурик, Лілія Кобільник, Ростислав Герилів, Наталія Криськів – цей перелік можна продовжувати і продовжувати… Коли високоповажні гості перебувають на Дрогобиччині, вони завжди приємно подивовані високою виконавською культурою наших митців.

   Але плекання майбутніх талантів відбувається зазвичай у музичних школах – невтомних джерельцях майбуття української музичної культури. Діяльність цих маленьких культурних осередків є промовистішою за будь-яку рекламу. У різнобарвній палітрі музичного мистецтва Дрогобича ось вже 30 літ чистою джерельною нотою звучить творче життя дитячої музичної школи №2. ДМШ №2 була заснована у 1982 році у зв’язку із великою кількістю дітей, які бажали вчитися музиці. Ініціатором та організатором нового навчального закладу став Роман Іванович Сорока – неординарна особистість Дрогобиччини. Разом із колегами-однодумцями він розбудовував нове приміщення школи і надалі очолив вчительський колектив. До останніх днів Роман Сорока працював не лише як директор, але й як музикант. Колеги пам’ятають його як активного учасника всіх мистецьких заходів школи та міста. Творча праця музиканта була відзначена високими державними нагородами, зокрема присвоєнням Указом Президента України звання Заслуженого працівника культури України (1995р.). Улюбленим дітищем Романа Сороки був створений ним оркестр народних інструментів. Таким колективом рідко яка музична школа може похвалитися. Оркестр народних інструментів і сьогодні є активним учасником музичного життя міста. У березні 2009 року оркестр було нагороджено Дипломом І ступеня за перемогу у ІІ Всеукраїнському конкурсі виконавців на народних інструментах ім.А.Онуфрієнка.

   Сьогодні колектив музичної школи №2 – це гармонійне поєднання досвіду старшого покоління вчителів та юнацького запалу і творчої ініціативи молодих. У стінах школи працює згуртований творчий колектив, який від 2009 року очолює Роман Ігорович Кіца. У вирішенні організаторських та виховних питань навчального процесу важливою є думка завуча Лесі Зиновіївни Рудницької, яка продовжила справу Івана Васильовича Війчука – заступника директора від початку заснування школи до 2010 року. Сьогодення школи – це невтомна праця 56 вчителів із різних спеціальностей, які віддано виховують та плекають майбутніх музикантів – зірок українського мистецтва. У школі працюють 5 відділів. Одним із провідних є фортепіанний відділ. Історію відділу творили Л.Стрільбицька, О.Тепла, Л.Барнич, Р.Решетар, І.Подоляк, Л.Омельченко, М.Ярка, І.Антоник. Сьогодні 24 вчителі відділу навчають дітей, серед яких є лауреати обласних та регіональних конкурсів учнів-піаністів.

   Духовну ауру ДМШ №2 творить відділ струнно-смичкових інструментів. Творче підґрунтя відділу формували О.Савич, А.Жук, М.Огар, Л.Пуш, Г.Дрожджаль, Н.Пастушина, Г.Кіндратишин. У відділі працюють 7 вчителів, які день у день запалюють у дитячих серцях вогник любові до прекрасного. І діти віддячують своїм наставникам, досягаючи високих успіхів на обласних конкурсах, продовжуючи навчання у вищих мистецьких закладах.

   Відділ народних та духових інструментів – один із найчисельніших у ДМШ №2. Багатьма здобутками відділ завдячує досвідченій когорті вчителів, серед яких: М.Захарій, Т.Позднякова, Г.Кузнєцова, Л.Процик, Д.Хруник, І.Хруник, О.Кабин, Е.Теплійчук, Л.Посоленик, І.Війчук, М.Будз, Т.Антоник, М.Кисик, О.Мусяла, П.Кокоєйко, Р.Собко, О.Стельмах, Т.Пиль, Р.Лех, В.Микитин, Б.Бунь, В.Каплун. Учителі не тільки самовіддано працюють із талановитими дітьми, а й самі беруть активну участь у різноманітних конкурсах та фестивалях-оглядах (Г.Козак, І.Хруник, Л.Рудницька, Р.Кіца, О.Роман, Р.Лепак, О.Мусяла).

   Відділ естрадно-сольного співу – наймолодший у ДМШ №2, і виник він завдяки ініціативі вчителів та учнів у 2009 році. Але, незважаючи на свій юний вік, відділ має уже свої здобутки, творчі напрацювання. Невичерпний світ пісні відкриває для юних обдарувань вчитель із природженим педагогічним талантом Г.Костецька, для якої кожна дитина – це маленька зірочка.

   Але серцем вчительського колективу школи є музично-теоретичний відділ, без якого неможливе становлення справжнього музиканта. Перші організаційні кроки розпочинала заввіділу Г.Ковальчук, яка разом із колегами-однодумцями заклала міцні традиції відділу. Із теплотою та вдячністю згадують у колективі С.Шминець, М.Луців, Я.Турянську, Л.Докучаєву. Сьогодні у відділі працюють 7 викладачів, які ведуть широку просвітницьку і концертну діяльність.

   До свого тридцятилітнього ювілею ДМШ №2 підійшла із вагомими здобутками. У школі функціонують музичні колективи, які стали візитівкою закладу. Це – ансамбль скрипалів молодших класів (керівник – Я.Шипіта), камерний оркестр (керівник – З.Бакалець-Махневич), вокальний дует «Зорепад» та вокальний ансамбль «Щебетушечки» (керівник – Г.Костецька), хори учнів молодших та старших класів (керівники – О.Копко та О.Соловій), оркестр народних інструментів (керівник – Р.Кіца), ансамблі бандуристів (керівник – О.Мусяла) та народної музики (керівник – П.Кокоєйко), тріо бандуристів (у складі вчителів – О.Мусяли, Р.Лепак, О.Роман). Пишається школа і своїми випускниками, які примножують її славу. Серед них – Тарас Глушко (лауреат Міжнародного конкурсу, випускник Львівської державної музичної академії, концертмейстер оперного театру в м.Лодзь, Польща), З.Лужецька (колишня солістка ансамблю «Верховина», виступає із сольною програмою в м.Краків, Польща), І.Мацьків (керівник та диригент духового військового оркестру, м.Славута). Пишається школа і своїми вихованцями, які сьогодні самі виховують майбутніх музикантів (Н.Сулій та О.Шаманова, викладачі музпедфакультету ДДПУ ім.І.Франка, Р.Стецула, вчитель класу бандури ДМШ м.Стебника, Т.Земко, вчитель класу флейти ДМШ с.Доброгостів, А.Кручай, диригент дитячого хору Палацу молоді та юнацтва, м.Київ), і особливо тими, які повернулися у стіни рідної школи (І.Янишин, О.Копко-Береська, З.Бакалець-Махневич, І.Файчак). Учні ДМШ №2 неодноразово ставали лауреатами та дипломантами багатьох міських, обласних та регіональних конкурсів (Е.Словінська, А.Жук, Н.Гришко, І.Урбан, У.Губицька та ін.). Випускники школи є активними учасниками Народного ансамблю скрипалів (керівник – О.Терлецька), фольклорно-етнографічного ансамблю «Джерела Карпат», муніципального хору «Легенда», хорової капели «Освітянка», церковних хорів та мистецьких імпрез міста.

   Апофеозом славетного ювілею музичної школи №2 став святковий концерт, який відбувся 20 травня ц.р. у Народному домі ім.Івана Франка. Батьки і рідні юних виконавців, викладачі музичних шкіл, музичного училища ім.В.Барвінського та музпедфакультету, пересічні мешканці Дрогобича прийшли подивитися на феєричне дійство, представлене вчителями та учнями школи. До присутніх із Божим благословенням звернувся отець Андрій Бунь, який назвав самовіддану працю вчителів ліками від духовної сліпоти. Директор ДМШ №2 Роман Кіца зробив короткий екскурс в історію школи. Із вітальним словом виступили секретар міської ради Тарас Метик та начальник відділу культури та мистецтв Олег Яводчак. Вони відзначили роботу школи як важливу складову культурного життя міста і вручили почесні грамоти низці вчителів. Приємним подарунком стала звістка про виділення міською радою коштів на ремонт будівлі закладу. Із словами гратуляції звернулися до ювілянтів голова міської організації профспілки працівників культури Любов Рубан, доктор філософії, завкафедри музикознавства та фортепіано ДДПУ ім.Івана Франка Людомир Фiлоненко, Заслужений діяч мистецтв України, директор ДДМУ ім.В.Барвінського Микола Ластовецький, директори Дрогобицької ДМШ №1 Роман Яцюшко та Стебницької ДМШ Галина Лемех, художньої школи Ігор Шимко. Вони подарували школі-ювілярці концертний стілець, на якому вправлятимуть свої гами майбутні віртуози.

   Але коли на сцені з’явилися юні вихованці музичної школи, обличчя присутніх розквітли усмішками, а в душі забриніла радість від дійства, яке розгорталось на сцені. А подивитись було на що. Співом про красу рідного краю заворожували хори старших та молодших класів (керівники – О.Соловій та О.Копко), різноманіттям дзвінких переливів фольклорних мелодій чарували ансамбль бандуристів (керівник – О.Мусяла), ансамбль народної музики (керівник – П.Кокоєйко) та оркестр народних інструментів (керівник – Р.Кіца). Музичним сувеніром для гостей свята стали виступи фортепіанного дуету у складі А.Винницької та Д.Оленич, ансамблю скрипалів (керівник – Я.Шипіта) та камерного оркестру (керівник – З.Бакалець-Махневич). Поряд із юними виконавцями (С.Зубрицька, У.Губицька, Е.Сливінська) свою майстерність показали і самі вчителі школи (О.Бабій, І.Файчак, О.Роман, Р.Лепак, О.Мусяла). Яскравою кульмінацією святкового концерту прозвучав зведений хор вчителів та учнів школи, який виконав пісню М.Дацка «Котилася писанка». І зворушливим моментом стало винесення на сцену величезної писанки. Адже для нас, українців, писанка вважається символом життя, сонця, безсмертя, любові і краси, весняного відродження, добра, щастя і містить глибокий зміст. Її дарують на знак перемир’я, побажання здоров’я, краси і сили, застосовують як оберіг. І хочемо побажати вчителям та учням Дрогобицької музичної школи №2, щоб їхні життя і творчість відігравали різнобарв’ям, як українська писанка, в якій стрілися «казка, пісня, бувальщина, материнська колискова й росяна стежка дитинства, вінок першого кохання й дужість повноліття, мудрість старості і присмак вічності у присмерку вечірнього неба» (М.Стельмах).

Ольга СЕНИК,

музикознавець, викладач-методист

ДДМУ ім.В.Барвінського

(1 чер 2012)Создан 05 июн 2012