КРІЗЬ ТЕРНИ ДО ЗІРОК
   Наше місто споконвіку славиться своїми культурно-мистецькими традиціями. Це Батьківщина Юрія Дрогобича (Котермака), О.Нижанківського, Ю.Корчинського, С.Сапруна, Б.Шульца та ін.

   Живе в Дрогобичі прекрасний музикант, інтелігентна людина з непростою долею, свідок багаторічної історії Дрогобича Альфред Бенович Шраєр.

   Народився Альфред Шраєр у Дрогобичі 8 травня 1922 року в інтелігентній сім’ї. Батько Бено Шраєр – вчений-хімік, мати – фармацевт. Сім’я надзвичайно музикальна. Батько, як згадує Альфред Бенович, знав класичну музику, часто наспівував деякі мелодії. Згодом сім’я Шраєрів переїжджає до польського міста Ясло, де батько починає очолювати нафтопереробний завод. Тут і починаються музичні заняття (скрипка) під керівництвом Н.Райна. В 1932 році через банкрутство заводу батько втрачає роботу, тому сім’я повертається до Дрогобича. Тут п.Шраєр продовжує освіту у приватній гімназії ім.Сенкевича, а потім у державній. У 1939 році Альфред Бенович отримує атестат зрілості.

   З початком Другої світової війни сім’я Шраєрів попадає в німецькі табори. Згодом п.Шраєр втрачає батьків. Батько помер у газовій камері (м.Львів), мати розстріляна у Броницькому лісі.

   Коли ми запитали Альфреда Беновича, як він вижив, чоловік відповів: «Завдяки Богові та музиці».

   Після закінчення війни п.Шраєр повертається в рідне місто, хоча була можливість залишитися за кордоном. У 1949 році одружується. На початку 50-их років вступає до Дрогобицького музичного училища (хорове диригування), яке закінчує в 1956 році. З другої половини 50-их років продовжує навчання у Львівській державній консерваторії, але, в зв’язку з сімейними обставинами, переводиться на музичний факультет Дрогобицького педагогічного інституту. Паралельно працює у вокально-інструментальному ансамблі при кінотеатрах «Комсомолець» та ім.Кірова. В ансамблі А.Шраєр виконує партію скрипки, а також співає модні в цей час масові пісні, шлягери, уривки з оперет та кінофільмів, чаруючи слухача своїм приємним баритоном, який зберігся дотепер. Займається хоровою справою, керуючи студентським хором при нафтовому технікумі.

   У другій половині 50-их років Альфред Бенович отримує постійну роботу в Дрогобицькому музичному училищі. Працює викладачем на відділі хорового диригування, а також викладає музично-теоретичні предмети.

   Наприкінці 60-их років із ініціативи Альфреда Шраєра створено в училищі естрадний оркестр. Цей виконавський колектив під керівництвом Альфреда Беновича дає низку концертів у різних установах і на підприємствах міста та району.

   У 1979 році Альфред Шраєр організовує молодіжний хор при Польському товаристві й упродовж багатьох років виступає в Польщі та інших західноєвропейських країнах, популяризуючи не тільки польську музику, але й музику різних народів.

   На початку 90-их років, напередодні Різдва Христового, виступає з дитячим хором в польському костелі, виконавши вісім колядок різних народів.

   Як відомо нам, Альфред Бенович доклав багато зусиль для відродження мистецтва відомого польсько-єврейського художника, письменника, життя якого було пов’язане з Дрогобичем, Бруно Шульца.

   За велику культурно-мистецьку та просвітницьку діяльність А.Шраєр отримав знак заслуженого діяча культури Польщі, є почесним членом Польського товариства.

   Останнім часом у житті Альфреда Беновича відбулася низка визначних подій. 13 травня цього року він отримав звання гонорового посла за популяризацію музики різних народів. Також за кордоном знято фільм про п.Шраєра як останнього представника єврейської громади у Дрогобичі. Презентація фільму вже відбулась у Польщі та інших країнах. 12 грудня цього року має відбутися в Лондоні, куди збирається поїхати А.Шраєр зі своїми колегами – пп.Серватко та Лобановим, учасниками камерного тріо.

   З нагоди таких знаменних подій від імені дирекції та педагогічного колективу Дрогобицького державного музичного училища ім.В.Барвінського вітаємо п.Шраєра та бажаємо йому насамперед міцного здоров’я з роси та води, довголіття, нових творчих злетів та Божого благословення.

 

Світлана КАЛЬЧЕНКО, Віра ПИЛИП’ЮК,
викладачі-методисти Дрогобицького державного
музичного училища ім. В.Барвінського

(02 гру 2011)Создан 03 фев 2012